نامه فرهنگ

نامه فرهنگ
آخرین نظرات

12 اسفندماه زمان برگزاری نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است.این انتخابات به طور حتم از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.اهمیت ویژه این انتخابات از آن جهت است که در بستر شرایط  زمانی جدیدی نسبت به قبل رخ می دهد.هم اصل انتخابات و نحوه برگزاری آن و حضور مردم مهم است،هم انتخاب افراد صالح و انقلابی وهم تأثیرات این انتخابات در داخل و خارج.به ویژه با توجه به موج بیداری اسلامی در جهان اسلام و جنبش های اعتراضی در غرب تشکیل مجلسی در خور شأن انقلاب اسلامی باعث تحکیم و استمرار جایگاه رفیع نظام جمهوری اسلامی ونقش آفرینی هرچه بیشتر آن خواهد شد.

در مطلب پیش رو سعی می شود تا به سه موضوع یادشده در حد اختصار اشاره شود.

1-انتخابات را نمود و مظهر اصلی دموکراسی ومردمسالاری می دانند.امروزه نظام های سیاسی دنیا مقبولیت خود را از طریق برگزای انتخابات و رأی گیری از مردم به دست می آورند.هرچه مشارکت مردم در انتخاب مسئولان خود بیشتر باشد،آن نظام از مقبولیت و وجهه بالاتری برخوردار است.گرچه در کشورهای مدعی دموکراسی انتخابات تنها ابزاری برای فریب افکار عمومی و اقناع مردم است و عملا مشاهده می شود که هم میزان مشارکت پایین است و هم مسئولین منتخبین واقعی مردم نیستند.

اگر همه نظام های سیاسی دنیا مورد بررسی قرار گیرد این نتیجه حاصل خواهد شد که نظام مقدس جمهوری اسلامی بیشترین مقبولیت مردمی را داراست.بررسی تمامی انتخابات برگزار شده در کشور این نتیجه گیری را تأیید خواهد کرد.این در حالی است که نظام استکبار جهانی با استفاده از امکانات رسانه ای همواره سعی در کمرنگ کردن حضور مردم در انتخابات و بی میل کردن آنها نسبت به نظام کرده و ایران را در دنیا به عنوان یک کشور ناقض دموکراسی معرفی کرده است.

بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) حفظ نظام اسلامی را از اوجب واجبات دانسته اند.بی تردید تحقق این امر در گرو حضور همیشگی مردم در همه صحنه ها به ویژه انتخابات است.این حضور آنقدر مهم است که حضرت امام (ره) در وصیت نامه سیاسی –الهی خود می فرمایند«وصیت من به ملت شریف آن است که در تمام انتخابات،چه انتخاب رئیس جمهور و چه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چه انتخابات خبرگان برای تعیین شورای رهبری در صحنه باشند».

مقام معظم رهبری نیز مسئله اول در انتخابات را فراتر از انتخاب اشخاص می دانند و می فرمایند«به نظر من مسئله اول در انتخابات مسئله انتخاب این شخص یا آن شخص نیست.مسئله اول حضور شماست.حضور شماست که نظام را تحکیم می کند.پایه های نظام را مستحکم می کند.آبروی ملت ایران را زیاد می کند.استقامت کشور را در مقابل دشمنی ها زیاد می کند.ودشمن را از طمع ورزیدن به کشور و از فکر ضربه زدن وتوسعه و فساد وفتنه منصرف می کنداین یک مسئله بسیار مهم است.»

هم چنین ایشان در بیان دیگری می فرمایند«انتخابات در کشور ما یک حرکت نمایشی نیست.پایه نظام ما همین انتخابات است.یکی از پایه ها انتخابات است.مردم سالاری دینی با حرف نمی شود.مردم سالاری دینی با شرکت مردم ،حضور مردم،ارده مردم،ارتباط فکری و عقلایی و عاطفی مردم با تحولات کشور صورت می گیرد.این هم جز با یک انتخابات صحیح و همگانی ومشارکت وسیع مردم ممکن نیست.این مردم سالاری عامل پایداری ملت ایران است.اینکه شما توانسته اید در طول این سی سال از نهیب ابرقدرت ها نترسید،اینکه ابرقدرت ها هم غیر از نهیب نتوانستند ضربه اساسی به شما بزنند،اینکه جوانان کشور در ورود به میدان های گوناگون این شجاعت واخلاص را نشان می دهند،ناشی از مردم سالاری دینی است.»

2-اینکه چه کسانی به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند نیز حائز اهمیت است.تجارب تلخ و شیرین مجالس دوره های گذشته راهنمای بسیار خوبی برای ملت ایران است.این تجارب نشان می دهند که نمایندگان باید با توجه به میزان پایبندی و اعتقاد و التزام عملیشان به نظام اسلامی و ولایت فقیه مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرند.

همانگونه که پس از این نیز اشاره می شود تشکیل مجلس مقتقدر و انقلابی به تحکیم نظام اسلامی منجر می شود.این مجلس مقتدر نیز جز با ورود انسان های صالح،متدین وانقلابی و اصولگرا تشکیل نخواهد شد.

نزدیکی به صاحبان ثروت و قدرت

دلبستگی به هر چیزی یا هرکسی ویا هرگروهی باعث می شود که نسبت به آن چیز یا آن شخص و گروه تعلق خاطر داشته و خود را مدیون آن بدانیم.اگر مورد حمایت شخص یا اشخاصی قرار بگیریم، خود را مکلف می دانیم که به نوعی ادای حق کرده و به اصطلاح جبران نماییم.

حمایت و طرفداری مردم از یک نماینده در انتخابات نیز تکلیفی را برعهده نماینده می گذارد تا به پاس این اعتماد مردم در راستای تحقق خواسته های مشروع و قانونی آنها تلاش نماید.کسی که برای نمایندگی مجلس کاندیدا می شود باید خواسته های عموم مردم را در نظر بگیرد.اگر کسی تنها دلبسته حمایت کانون های ثروت و قدرت از خود باشد،در این صورت مجبور است تنها خواسته و منافع آنها را محقق نماید.بی شک چنین شخصی نمی تواند نماینده واقعی برای مردم باشد.

مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلش هشتم شاخصی بسیار مهم را برای انتخاب نمایندگان معرفی نموده اند.شاخصی که اگر مورد توجه جدی مردم قرار بگیرد بی شک افراد صالح و شایسته وارد مجلس خواهد شد.ایشان فرمودند«اگر کسی برای تأمین نمایندگی در مجلس بعدی به صاحبان ثروت و قدرت نزدیک شود،خدا از این کار بسیار زشت نمی گذرد و انتقام الهی حتما بر سرنوشت او اثر خواهد گذاشت.ضمن اینکه این گونه کارها بر جامعه هم اثر منفی می گذارد».

نماینده واقعی کسی است که نماینده عموم مردم باشد نه یک گروه خاص.کسی که حامی محرومان و مستضعفان باشد نه حامی صاحبان ثروت و قدرت.کسی که خود را نوکر مردم بداند نه آقا و سرور آنها.

بهترین ملاک برای برتری در نزد خداوند متعال تقوا است.تقوا یعنی تعهد و التزام عملی به قانون،به گونه ای که کسی که می خواهد بر مسند قانونگذاری جلوس نماید خود ملتزم به قانون باشد.تقوا یعنی دوری از اخلاق رذیله.یعنی ندادن وعده هایی که از حدود اختیارات قانونی نماینده خارج است.

3-نگاهی به تحولات سال های اخیر حاکی از آن است که جهان به سمت پوست اندازی جدیدی می رود.از یک سو دنیای غرب به عنوان کشورهای پیشرفته و صنعتی که خود را داعیه دار آزادی ،دموکراسی وحقوق بشرنیز می دانند،با بحران های کم سابقه سیاسی،اقتصادی و اجتماعی روبرو شده اند.رکود شدید اقتصادی،بحران مسکن و بیکاری،تبعیض های نژادی وهزینه های جنگ امروز گریبانگیر کشورهای غربی شده و موج اعتراض های مردمی را بر علیه آنها برانگیخته است.حنای شعارهای توخالی نظام استکباری امروز حتی برای مردم خود آنها رنگی ندارد.امروز ماهیت دروغین وپوشالی دنیای غرب بیش از گذشته روشن شده است.خیزش های مردمی در قالبهایی مانند جنبش فتح وال استریت قفس  رسانه را شکسته و خواسته های آنها را به کف خیابان ها آورده است.صدای شکسته شدن نظام لیبرال دموکراسی که آن را مکتب پایان تاریخ و ایدئولوژی نجات بخش بشر معرفی می کردند،در حال شنیده شدن است.

از سوی دیگر دنیای اسلام نیز دستخوش تحولات جدیدی شده است.موجی از بیداری اسلامی کشور های اسلامی را فراگرفته است.موجی که دیکتاتورهای دست نشانده عربی را یکی پس از دیگری  به سقوط می کشاند.ملت های مسلمان که سالها طعم تلخ حقارت و ذلت را چشیده اند اکنون به دنبال عزت از دست رفته خویش اند .

نکته بسیار اساسی ومهم که باید مورد توجه قرار گیرد این است که همانگونه که تقریبا تمامی کارشناسان نیز به آن اذعان دارند،قیام های منطقه بی گمان از انقلاب اسلامی و ملت ایران الگو گرفته اند.جمهوری اسلامی در طول حیات با برکت خود توانسته در دل ملت های آزادیخواه و مسلمان نفوذ کند.به طوری که مردم و نخبگان این کشورها اعلام می کنند که حکومتی مانند جمهوری اسلامی ایران می خواهند.

استمرار و بقای این تأثیر گذاری و بسط هر چه بیشتر قدرت معنوی انقلاب نیاز به قوای سه گانه نیرومند وانقلابی در داخل کشور دارد.با این وصف وبا توجه به انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی،تشکیل مجلسی مقتدر ،توانمند وانقلابی وارزشی به تحکیم این جایگاه رفیع کمک خواهد کرد.

مجلس شورای اسلامی از جایگاه بسیار حائز اهمیتی در تنظیم روابط ما با دنیا برخورداراست

مجلس با تصویب طرح ها و لوایح مورد نیاز به ویژه با توجه به تحریم ها و تهدیدهای دشمن دولت را در اجرای هرچه بهتر وظایف خود و نیز دیپلماسی خارجی یاری کند.

 • موافقین ۰ مخالفین ۰
 • ۹۰/۱۱/۱۲
 • ۳۰۹ نمایش
 • مهدی دلبند

نظرات (۸)

در نظرسنجی ما شرکت کنید ...
بهترین فیلم سال سینمای ایران را انتخاب کنید ...
افتخار زرین دیگری در راه است ...
 • ☂☂عـــاشـــقـــانـــه☂☂
 • سلام دوست من ...وب مثل همیشه زیباس ... بیا به وبم سر بزن ... لینکدونی پیشرفته وب عاشقانه افتتاح شد ... حتما بیا ...ممنون راستی رای هم بده ممنون
 • سوهان روح-فدائی
 • سلام آقا مهدی
  هر دو تا پستت به جا و خوندنی بود
  دست مریزاد
  رفیق با آلبوم انقلاب به روزیم و در خدمت شما
  یاعلی
  با سلام.مطلب شما در سرویس جام بلاگ سایت جام نیوز منتشر گردید.
  کد لینک خبر :
  http://www.jamnews.com/NSite/FullStory/News/?Id=58699&Serv=37
 • زینب السادات
 • سلام.
  سری و نظری ...
  سلام . سایت بسیار جالب و پرمحتوایی دارید به نوعی یک مرجع و مجله الکترونیکی برای راهنمایی و مشاوره افراد در زمینه های مرتبط است .
  ممنون اومدی
  ممنون رفیق ممنون
  خدا مهربونه ارحم الراحمینه اما نه میشه خدا رو تو نماز و نه میشه تو قران پیدا کرد خدا خیلی خیلی نزدیکتر از این حرفاست خیلی خیلی فقط چشم دلتو وا کن تا ببینیش بشناسیش
  آره رفیق آره ...
  سلام، لطفا در یوتیوب تماشا کنید و خودتون قضاوت بفرمائید. در یوتیوب میتوانید c2E4_nH1SMs یا R8uRe_khy6o و یا taeb taebi را جستجو بفرمائید.
  اللهم یخلص کلى الاسلام والمسلمین من الطوغیت الکفر الذین یتسترون بالدین
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی