نامه فرهنگ

نامه فرهنگ
آخرین نظرات

و....ما نشده ایم.

شنبه, ۱۵ مهر ۱۳۹۱، ۰۷:۴۰ ق.ظ

انتظار مکتب اعتراض

بعضی واژه ها آنقدر تکرار شده اند و دچار روزمره گی شده اند که از معنای اصلی خود دور افتاده اند. اصلأ روزمره گی آنقدر مرارت آور است که واژه ها نیز رنگ می بازند و از رمق می افتند. انتظار یکی از آن واژه هاست. انتظار واژه زیبایی است . و گرچه یک کلمه است اما معنای وسیعی دارد. انتظار یعنی چشم به راه بودن. یعنی امید دیدار کسی را داشتن. در انتظار چند مفهوم نهفته است. اول امید؛ یعنی امید دیدار محبوب و معشوق و آن کس که چشم به راه او هستیم. دوم ؛ حرکت یعنی تلاش برای مهیا کردن شرایط دیدار محبوب. سوم ؛ ترس و دلواپسی از نیامدن یا دیرآمدن محبوب که زیبایی انتظار در جمع بین ترس و امید و خوف و رجا است. چهارم ؛ دو طرفه است ، یعنی عاشق و معشوق هر دو در انتظارند....«که یک سر مهربونی دردسر بی»

آن انتظار که این چهار صفت را نداشته باشد تهی از معناست. منتظر باید امید دیدار داشته باشد زیرا که امید مایه حرکت است. حرکت راز نهفته در انتظار است. انتظار آن نیست که ما را ساکن و ساکت کند ، چنین اتظاری افیون است. انتظار آن نیست که در خانه را آب و جارو کنی و دائم بگویی آقا بیا. اما هیچ کاری برای جامعه سازی و زمینه سازی نکنی. انتظار آن نیست که تنها در نیمه شعبان و صبح های جمعه خلاصه شود. انتظار خون جاری در رگ های حیات تاریخ است. انتظار آن نیست که به وضع موجود قانع باشی و تلاشی برای رسیدن به وضع مطلوب نکنی. انتظار یعنی اعتراض ، شکوه از درجا ماندن و نشدن . یعنی تلاشی همراه با امید برای شدن و ما با انتظار باید بشویم و بشکفیم . در این حرکت و تکاپو و تلاس و تلاطم و خروش باید ترسید از ضلالت ، از خطر گمراهی ، در طی این مرحله باید با خزر همراه بود. و باید از نفس و شیطان و انحراف واهمه داشت.

.... و او نیز منتظر است. منتظر ظهور و حضور ما.

و بیش از هزار سال است که او منتظر است

و.....ما هنوز حاضر و ظاهر نشده ایم.

و....ما نشده ایم.

 • موافقین ۰ مخالفین ۰
 • ۹۱/۰۷/۱۵
 • ۲۴۵ نمایش
 • مهدی دلبند

نظرات (۱)

 • مهندس مراقبت پرواز
 • پرواز بخشی از زندگی و شغل من است... پیروز باشید.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی