نامه فرهنگ

نامه فرهنگ
آخرین نظرات

یکی از کارهای مهم و اساسی مقام معظم رهبری درآگاهسازی نخبگان و پیشبرد پروسه تمدن نوین اسلامی گفتمان سازی است.ایشان به عنوان قافله سالار انقلاب اسلامی همواره چشم بیدار جامعه بوده و در هر دوره بر اساس ژرف اندیشی و نگاه عمیق خود.گفتمان های مورد نیاز را اظهار داشته تا اندیشمندان وفرهیختگان جامعه به پردازش و تئوریزه کردن آن پرداخته و مسئولان وسیاستمداران آن را مبنای عمل خویش قرار دهند.

جنبش نرم افزاری و نهضت تولید علم و به تبع آن تحول در علوم انسانی و اسلامی کردن دانشگاه ها یکی از همین گفتمان هاست که در دهه سوم انقلاباز سوی ایشان مطرح شده و پیش نیاز دهه چهارم یعنی دهه پیشرفت و عدالت است.

بی شک لزوم این نهضت و تحول بر آگاهان امر پوشیده نیست.اما مسئله اساسی این است که جامعه علمی و فرهنگی کشور تا چه اندازه به این مطالبه پاسخ داده است.

متاسفانه باید گفت علیرغم تلاش های نسبتا خوب نخبگان و دانشجویان و مراکز علمی و فرهنگی ،همچنان این مطالبه نه تنها به یک خواست عمومی تبدیل نشده است، بلکه مانند بسیاری از فرمایشات مقام معظم رهبری در گرداب بروکراسی و بیلان کاری نهادهای مسئول گیر افتاده است.

اولین گام در ایجاد یک جنبش نقد فضای موجود است.اگر فضای نقد علوم انسانی در دانشگاه و حوزه راه افتد و به یک رویه تبدیل شود شاهد بارقه هایی از تغییر و تحول خواهیم بود.این امر مستلزم عنایت ویژه به یکی دیگر از مطالبات رهبری یعنی کرسی های آزاد اندیشی است.

کرسی های آزاد فکری و نظریه پردازی راه را برای ایجاد تحول و تولید علوم انسانی اسلامی هموار خواهد کرد.در این میان بر دانشجویان است که مجاهدانه کرسی های آزاد اندیشی را سرلوحه خواسته های دانشجویی خویش قرار دهند.اساتید ونخبگان نیز باید عزم خود را جزم نموده وبه نظریه پردازی بپردازند.

اگر ما داعیه ایجاد تمدن نوین اسلامی را داریم، باید به فکر تولید نرم افزارهای فکری ،فرهنگی، اجتماعی اقتصادی و... باشیم.

 
  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۹۱/۰۹/۲۳
  • ۲۲۸ نمایش
  • مهدی دلبند

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی