نامه فرهنگ

نامه فرهنگ
آخرین نظرات

ما،آمریکا،13آبان

شنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۲، ۰۸:۳۶ ق.ظ
سیاست خارجی یا همان نحوه ارتباط ما با جهان خارج همواره از چالشی ترین عرصه های حیات سیاسی جمهوری اسلامی بوده است.هسته مرکزی این کشاکش آرا رابطه با آمریکا است. با یک نگاه کلی دو تفکر و روش وجود دارد

1.رابطه نداشته باشیم

2.رابطه داشته باشیم

گروه اول می گویند «آمریکا شیطان بزرگ است».خیر ما را نمی خواهد.سلطه گر و مستکبر است.نماد امپریالیسم است.اتوپیای تمدن منحط غرب است.صداقت ندارد.فقط به منافع خود فکر می کند. سابقه او در زمان پهلوی بر ما روشن است.اوتوبه نکرده،معذرت خواهی نکرده و همچنان طلبکار است.بنابراین رابطه معنا ندارد. گروه دوم اینان را آرمان گرایان و انقلابی ها و تندروها و افراطی ها ماجراجویان و...می نامند

گروه دوم می گویند می شود در عین حفظ منافع ملی مصلحت اندیشی کرد.عدم رابطه مشکلاتمان را افزون می کند.گاهی نرمش هم لازم است.نباید در دنیا تنش ایجاد کرد.او کدخدا و ابر قدرت است.زور ما به او نمی رسد.نباید بلندپروازی کرد.گروه اول اینان را مصلحت اندیشان و اصلاح طلبان و محافظه کاران و ترسوها و...می نامند

حرف آمریکا چیست؟

فلسفه مسلط فعلی که آمریکا پرچمدار آن است مبتنی بر اصل«اگر من باید باشم ،تو باید ریشه کن شوی»یا«وجود تو تهدیدی برای وجود من است»است.با این فلسفه چگونه می شود کنار آمد و تعامل کرد؟

حرف ما چیست؟

اسلام می گوید همه انسان ها باید درکنار هم هم زیستی همراه با صلح و صفا و محبت داشته و برای رسیدن به خدا در خیرات از هم پیشی بگیرند.جمهوری اسلامی خواستار ارتباط انسانی با همه است. نه به کسی ظلم می کند و نه ظلمی را تحمل می کند.

این همان سخن و راه انبیا ست.

آرمانگرایی یا دیپلماسی؟

آیا می شود دیپلماسی کرد اما آرمانگرا هم بود؟قواعد نوشته و نانوشته دیپلماسی  موجود این را از ما می خواهد.ما هم می گوییم دیپلماسی اگر بر مبنای عزت و حکمت و مصلحت باشد و ما را به آرمان ها نزدیک کند مطلوب است.بنابراین دیپلماسی باید به سمت آرمان ها جهت گیری شود.

کدام آرمان ها؟

آرمانهای انقلاب اسلامی کاملا مشخص و تعریف شده و گفته شده است«اسلام».نیازی به دوباره گویی نیست.ازقضا آرمان های آمریکا هم کاملا مشخص و تعریف شده و گفته شده است.دیپلماسی آمریکایی کاملا در راستای آرمان های آمریکایی است.«لیبرال دمکراسی»

با این تفاسیر می فهمیم که عرصه منازعه ما و آمریکا نه سیاست و دیپلماسی ،که مبانی اعتقادی و آرمان هاست.

ما برای آرمان هایمان انقلاب کردیم،13آبان را خلق کردیم،دفاع مقدس کردیم،تحریم و تهدید و تطمیع را تحمل کردیم.پای انقلاب ایستادیم.

وامروز 13آبان 1392

فریاد مرگ برآمریکایمان بلندتر و غلیظ تر و پرشورتر از همه 13آبان های گذشته است.چرا که امروز شعار«لانه جاسوسی»ما جهانی شده است.دنیا حرف ما را شنیده است.

این را دولتمردان ما باید بدانند که ما به آمریکا خوش بین نیستیم.بدبین هستیم.ما عراق و افغانستان و ویتنام نیستیم

ما ایرانیم

 

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۹۲/۰۸/۱۱
  • ۲۰۰ نمایش
  • مهدی دلبند

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی