نامه فرهنگ

نامه فرهنگ
آخرین نظرات

جامعه شناسی فرهنگی شهر یاسوج(1)

دوشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۳، ۰۲:۱۸ ب.ظ

چهره عمومی شهر

در یک جامعه دینی، دین اصلی ترین بعد هویتی است. به نحوی که بستر و زمینه فرهنگی و اجتماعی و نیز نمادها و ظواهر و سبک زیست  مردم آن جامعه صبغه دینی دارد. از این رو مردم تلاش می کنند تا زیست بوم فرهنگی و اجتماعی خود را هر چه دینی تر نمایند. در شهرهای مذهبی فعالیت های مردمی جهت دینی کردن فضای شهر، برپایی آیین ها و مناسک و تعظیم شعائر و تجلی جلوه های مذهبی در خیابان ها و سر در مغازه ها و حتی نوع پوشش و رفتار و ارتباطات به خوبی نمایان است.

با این مقدمه گذری بر فضای عمومی شهر یاسوج ما را با واقعیت های تلخی آشنا می کند.

فضای عمومی شهر(خیابان ها،کوچه ها، مغازه ها، پاساژها، پارک ها، پیاده روها، پوشش مردان و زنان، نوع ارتباطات کلامی و غیر کلامی و موضوع گفتگوها)صبغه دینی و مذهبی ندارد. این فضا حکایت از شیعه بودن ما ندارد. فرهنگ احساس مسئولیت برای تعظیم شعائر در بین ما وجود ندارد. ما برای دین هزینه نمی کنیم.

فرهنگ در اولویت برنامه ریزی مسئولان قرار ندارد. نهادهای فرهنگی تنها به اتلاف وقت و روزمرگی مشغولند. در جلسات شورای فرهنگ عمومی چه مسائلی مطرح می شود؟ برنامه دستگاه های فرهنگی چیست؟ منابع فرهنگی کجا و چگونه هزینه می شود؟ چرا این همه ناهنجاری فرهنگی و اجتماعی در شهر وجود دارد؟ چرا همه چیز تابع طایفه گرایی است؟ قبیله گرایی در فرهنگ چه مفهومی دارد؟ آیا هویت فرهنگی و دینی برای ما مسئله است؟

چرا بی حجابی در حال گسترش است؟ چرا بی اخلاقی در بین ما در حال گسترش است؟ چرا مساجد ما کم رونق است؟ چرا کلاس اخلاق و اعتقاداتی در شهر برگزار نمی شود؟ مردم چگونه تغذیه اخلاقی و معرفتی می شوند؟

رسانه ها چه نقشی در گسترش این فضا دارند؟ چرا در سایت های محلی این همه تهمت و افترا و توهین و تمسخر وجود دارد؟ چرا معادباوری و آخرت گرایی در بین ما کم رنگ است؟ چرا مذهبی ها در شهر کمتر و بی حجاب ها بیشتر دیده می شوند؟

یاسوج شهری به شدت نامنظم و نابهنجار است. شهری مهاجرپذیر که هیچ برنامه و عزمی نیز برای کنترل این امر وجود ندارد. ریخت عمرانی شهر نامتجانس است. خیابان ها تنگ و کوچه ها باریک است. چینش مغازه ها در کنار هم تابع هیچ نظمی نیست. این فضا به شدت خسته کننده و ملال آور است. یاسوج یک شهر بی روح است.

اگر مردم شهری به دین خدا و بزرگداشت و ترویج آن بی توجه باشند، خداوند نیز نظر لطف و رحمت خود را از آنها بر می گرداند. اگر به دنبال توسعه و پیشرفت این شهر و این استان هستیم باید نظر خداوند را به خود جلب نماییم. خداوند می فرماید «اگر شکر نعمت به جای آورید نعمت ها را بر شما زیاد می کنم»

از این نوشته به هیچ وجه نمی توان نتیجه گرفت که منظور نویسنده بی دین بودن مردم است. بلکه منظور آن است که فضای عمومی شهر این دینداری را نشان نمی دهد. به تعبیر مقام معظم رهبری فرهنگ مانند هواست. اگر هوا آلوده باشد تنفس در آن مشکل است. حتی انسان های سالم هم بیمار می شوند.

البته این مسئله تابع علت های متفاوت و متعدد است. در مطالب بعد به آسیب شناسی بیشتر این موضوع خواهم پرداخت.یاحق

 

  • موافقین ۱ مخالفین ۰
  • ۹۳/۰۵/۲۰
  • ۴۰۸ نمایش
  • مهدی دلبند

نظرات (۱)

به نظر می رسد کمی تند رفته اید
اگر با مقایسه تطبیقی با یک شهر دینی مطلب را می آراستید شاید از مخاطبی چون من دفع توهم می کردید.
نظر شما در باب یک شهر دینی مثل مدینه در هنگامه ی صدر اسلام و در زمانی که پیامبر اکرم ص عهده دار امور آنجا بود چیست؟
یا کوفه ی علی ع؟
یا هر شهر اسلامی ای که در نظر دارید.

نگاه و دغدغه ی شما درست است اما الزاما دقیق نیست.
شاید با توجه به وضعیت لجام گسیخه ی هویتی مسلمانان، ایرانیان و اساسا وضیت هویتی که در این یک دهه و متاثر از ابزارهای ارتباطی ایجاد شده ، یاسوج با این حجم تعهد دینی را باید روی سر گذاشت و به آن افتخار کرد.
اما از آن روی که به ایده آل و تصویری که باید داشته باشیم اشاره کردید از شما سپاسگذاریم. نماید فراموش کرد که در پی چه هستیم
متشکرم
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی