نامه فرهنگ

نامه فرهنگ
آخرین نظرات

سیاست خارجی یکی از مهم ترین عرصه های نظام جمهوری اسلامی بوده است.مطابق با نظامسیاسی مبتنی بر ولایت فقیه که در قانوناساسی نیز آمده است تعیین اصول کلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر عهده ولی فقیه و حاکم جامعه اسلامی است. بنابراین هر دولتی موظف است با حفظ این اصول –خطوط قرمز- با استفاده از روش های مختلف دیپلماسی به سیاست ورزی در عرصه بین الملل بپردازد.بدیهی است که در میدان عمل روش ها و تکنیک ها متفاوت و متنوع خواهد بود و هر رئیس جمهوری مطابق با رویکرد کلی خود در شطرنج سیاست بازی خواهد کرد.

سه اصل اساسی  و بنیادی که در عرصه سیاست خارجی باید مورد توجه همه دولت ها و مسئولان قرار گیرد عبارت است از عزت،حکمت و مصلحت.این بدان معناست که در هر برهه زمانی ضمن در نظر گرفتن مصلحت های ملی و جهانی، با اتخاذ سیاستی حکیمانه،عزت و شرف و استقلال ملت حفظ شود.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام نوپای دینی که اکنون دهه چهارم خود را تجربه می کند،علیرغم آنکه در هر برهه از تاریخ 35ساله خود با مسائل و چالش های متعددی در عرصه ملی و بین المللی روبرو بوده است، اما بی شک می توان همه یا اکثر این مسائل و چالش ها را ذیل یک چالش اساسی تعریف کرد و آن پنچه در افکندن یک حکومت دینی با نظام استکبار جهانی و در رأس آن آمریکاست.

موضوع مذاکره و رابطه با آمریکا از همان ابتدای انقلاب همواره مورد مناقشه و چالش در داخل کشور بوده است.اصلاح طلبان همواره بر طبل رابطه کوبیده و سخن ار تعامل با دنیا و پایان دوران تنش زایی و ماجراجویی و گفتگوی تمدن ها و پذیرش جهانی شدن زده اند.این گروه در طول سال های پس از انقلاب و به ویژه در دوران دوم خرداد تلاش های زیادی به خرج دادند تا رابطه ایران و آمریکا برقرار شود.به همین دلیل شعار اصلی دولت اصلاحات «تنش زدایی»بود.

اکنون نیز دولت اعتدال که خود را نه اصولگرا و نه اصلاح طلب بلکه فراجناحی و پیرو خط امام و رهبری می داند در موضوع رابطه با آمریکا ،در نظر و عمل همان مشی اصلاح طلبی را دنبال می کند.

حسن روحانی البته هر از چندگاهی منتقدان خود را به باد انتقادهای تند خود میگیرد و القاب نامأنوس و ناچسبی به آنها نسبت می دهد. القابی از قبیل بی سواد، تندرو، بزدل، افاطی، تازه به دوران رسیده و...

اما گذری بر بیانات و مواضع صریح و قاطعانه امام خمینی(ره) در مورد آمریکا تکلیف همگان –به ویژه آنان که خود را مدعی پیرو خط امام و انقلابی و پا در رکاب امام می دانند-را روشن خواهد کرد:

*آقا تمام گرفتاری های شرق از این اجانب است. از این غرب است. از این آمریکاست.

الان تمام گرفتاری های ما از آمریکاست،تمام گرفتاری های مسلمین از آمریکاست. از این آمریکایی است  که صهیونیزم را آن طور تقویت می کند و برادرهای ما فوج فوج می کشند(صحیفه امام،ج 10،ص 391و392)

*آمریکا هم هیچ غلطی نمی تواند بکند و جوان ها هم مطمئن باشند که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند...

نترسید،نتذسانید همین تعبیری که جوان های ما از روی احساسات جوانی کردند که اگر چنانچه آمریکا بخواهد دخالت نظامی بکند ما چه خواهیم کرد.اصلا این «اگر»ش را هم نباید بگویند.

آمریکا عاجز این است که دخالت نظامی در اینجا بکند...(صحیفه اما،ج10،ص 516و517)

*این ها از چی ما می ترسانند؟ما برایمان مطرح نیست این امر،ما شیعه آن ها هستیم که بچه های کوچکشان را فدا کردند برای اسلام. ما از چه بترسیم؟مملکت اسلام پیشمان مطرح است. هیچ چیزی مطرح نیست پیشمان جز اسلام. و یک ملتی فریاد می زنند،الله اکبر می گویند و جمهوری اسلامی را می خواهند. ما پیشمان چیزی دیگر مطرح نیست. ما نمی ترسیم از این که آمریکا توطئه کند یا فرض کنید تهدید کند ما را.ما از تهدید او نمی ترسیم، ملت ما هم نمی ترسند،آن کسی می ترسد که این دنیا را دار قرار(جایگاه ثبات و ماندگاری) می داند(صحیفه امام،ج11،ص 12و13)

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۹۳/۱۰/۰۶
  • ۲۸۰ نمایش
  • مهدی دلبند

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی