نامه فرهنگ

نامه فرهنگ
آخرین نظرات

آمریکا و ایران زورآزمایی در رینگ برجام

دوشنبه, ۲۳ فروردين ۱۳۹۵، ۰۲:۲۴ ب.ظ

گری سیک از اعضای برجسته سازمان CIA در زمان دولت اصلاحات طی مصاحبه ای اعلام کرد:« من چگونه خوشحال نباشم از اینکه موج تازه ای برپا شده که مصمم است طومار حکومت اسلامی را در هم بپیچد و حکومتی نظیر حکومت ایران در دوران شاه و عربستان سعودی را روی کار بیاورد. خواست ما و دولت آمریکا این است که دین در سیاست دخالت نکند.

البته هر کس که بخواهد می تواند آزاد باشد و آنقدر نماز بخواند و تسبیح بچزخاند که پوست انگشت و پیشانی اش ضخیم شود. من در ایران روشنفکرانی را دیدم که اشاره های ما را دنبال می کنند. آنها ششلولی بالا برده اند تا هر کس و هر چه با آمریکا ناسازگار است را هدف قرار دهند.» در اینجا خبر نگتر از او می پرسد مثلا چه چیز را هدف قرار بدهند؟ گری سیک در پاسخ می گوید« مثلا حتی ولایت فقیه را که من فکر می کنم در صحرای طبس تکنولوژی برتر ما را با اراده خود دفن کرد»(1)

مسئولان دولت آمریکا  در دوران اعتدال بی شک خوشحال تر از گذشته هستند و با تدبیر دولت روحانی امید بسیاری به موج تازه ای دارند که اساس انقلاب اسلامی را نشانه رفته است.با روی کار آمدن روحانی و طرح شعار تعامل (بخوانید معامله) که نسخه بازتولید شده ای از سیاست درهای باز هاشمی رفسنجانی و گفتگوی تمدن های خاتمی است، پرونده هسته ای ایران به اصلی ترین ابزار سیاست ورزی روحانی و دروازه نفوذ آمریکا تبدیل شد. محصول دو سال سیاست مذاکره برجام بود. قرار بر آن بود که با برجام هم حقوق هسته ای ایران حفظ شود و هم تحریم های ظالمانه برداشته شود. اکنون دولت روحانی در حالی به نیمه راه خود رسیده است که حتی آب خوردن مردم هم به برجام گره خورد و نه چرخ سانتریفیوژها چرخید و نه چرخ کارخانه ها. طرف ایرانی به همه تعهدات خود در برجام عمل کرد، اما طرف غربی همچنان دبه در می آورد و تحریم و تهدید جدیدی اعمال می کند.

ایالات متحده آمریکا استراتژی سه مرحله ای برای برجام و پسابرجام طراحی کرده است که فاز اول آن یعنی مهار جمهوری اسلامی در حال اجراست. دو فاز دیگر یعنی تغییر رفتار و سپس تغییر ساختار جمهوری اسلامی در قدم های بعدی و در قالب پروژه نفوذ اجرا می شوند. «دیوید فروم» کارشناس و نویسنده برجسته آمریکایی در سایت CNN می نویسد «در صورت پایان مذاکرات هسته ای و رسیدن به توافق با ایران، باید تحریم ها برداشته شود و این در حالی است که تحریم ها با دو هدف پلکانی «تغییر رفتار- BEHAVIOR» و سپس «تغییر ساختار - STRUCTURE» نظام دینی ایران وضع شده اند!» که البته به قول رهبر انقلاب تغییر رفتار همان تغییر ساختار است. (2)

مسئله نفوذ که مقام معظم رهبری بدان اشاره فرمودند ناظر به همین طرح آمریکایی است:« یک مسئله مسئله نفوذ است. ما این این مسئله نفوذ را در قضیه برجام و پس از برجام مطرح کردیم. این خیلی مسئله عجیب و خیلی مسئله مهمی است. کسانی که در مسائل گوناگون دسترسی به اطلاعات دارند خوب می دانند که چه دامی برای کشور گسترده اند یا میخواهند بگسترانند برای نفوذ کردن در حصن و حصار اراده و فکر و تصمیم ملت ایران، با انحاء مختلف تدابیر  و سیاست ها و توطئه ها، این الان در جریان است.»(3)

علیرغم آنکه عده ای در داخل کشور سطح منازعه و رویارویی ایالات متحده با ایران را به موضوع هسته ای تقلیل می دهند و هرگونه بدبینی نسبت به آمریکا را دشمن تراشی و توهم توطئه می خوانند، خود مقامات آمریکایی برجام را بهانه نفوذ موریانه ای خود به داخل و سست کردن پایه های انقلاب از درون می دانند. فروپاشی و اضمحلال انقلاب هدف برجام است. الگو بودن جمهوری اسلامی برای ملت های دیگر و تکثیر بیداری اسلامی خوشایند آمریکا و نظام سلطه نیست. جورج فریدمن مسئول مرکز راهبردی استراتفور(باشگاه کهنه کارانCIA)می گوید:« مشکل ما با ایران بر سر فعالیت های هسته ای این کشور نیست. بلکه مشکل آن است که ایران نشان داده است نه فقط بدون حمایت آمریکا، بلکه در حال درگیری و مناقشه با آمریکا نیز می توان قدرت بزرگ تکنولوژیک و نظامی منطقه بود. این پدیده ایران را به یک الگو تبدیل کرده که بهار عربی(بیداری اسلامی) را در پی داشته است.»(4)

آنچه در پایان می توان گفت این است که چالش هسته ای با حریف نقطه پایان ندارد. این چالش تنها تابلوی هسته ای دارد و آمریکا این چالش را بهانه ای برای تحریم ها می داند، چرا که تحریم کارامدترین ابزار برای آمریکا بوده است. از آنجا که پس از توافق هسته ای تا کنون بارها و بارها از سوی طرف مقابل نقض برجام صورت گرفته است، مسئولان کشور هرچه زودتر باید تدبیر جدیدی اتخاذ نمایند و  صنعت هسته ای نابود شده را دوباره احیا نمایند. بی شک تسری دادن مدل ناکارامد برجام به دیگر مسائل مورد مناقشه با نظام سلطه جهانی خطای راهبردی بوده و لطمات جبران ناپذیری برای امروز و فردای کشور در پی خواهد داشت.

پی نوشت:

  1. اصلاحات و فروپاشی، حسن واعظی، ص 14
  2. روزنامه کیهان 23 اسفند 1393
  3. دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور 14/10/94
  4. روزنامه کیهان 23 اسفند1393
  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۹۵/۰۱/۲۳
  • ۳۶۰ نمایش
  • مهدی دلبند

نظرات (۱)

با سلام مطلب زیبای شما در سایت استانی حرف ناب و سایت کشور حرف تو منتشر می شود

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی